Fotografija tada ir dabar

Kada paskutinį kartą vartėte senus nuotraukų albumus? O kada žvelgte į senas šeimos bei artimųjų fotografijas, darytas prieš 40 ir daugiau metų? Ar pastebėjote kaip pasikeitė nuotraukos? Fotografijos ir pats fotografavimo procesas gerokai patobulėjo ir keitėsi. Nuotraukos tapo spalvotos, ryškios. Įvairių kompiuterinių nuotraukų retušavimo programų dėka, nuotraukose visi galime atrodyti tobulai arba bent jau gražiau nei tikrame gyvenime. Pabandykime prisiminti, kaip gi keitėsi fotografija.

Viskas prasidėjo nuo sudėtingo fotografavimo proceso ir paprastų, nespalvotų nuotraukų. Tai buvo prabangus dalykas, todėl prieinamas tik turtingiesiems. Bėgant metams, fotoaparatai tobulėjo, fotografija ėmė domėtis vis daugiau žmonių. Imta fotografuoti ne tik žmones, tačiau taip pat architektūrą, įvykius, gamtą ir kitus dalykus. Pamažu, fotografija tapo vis populiaresnė. Įprastus juostinius fotoaparatus keitė skaitmeniniai, o skaitmeninius šiandien ima keisti tiesiog išmanieji telefonai.

Kiekvienas gyvenimo momentas gali būti įamžintas visai paprastai, o fotografiją galima pamatyti iš karto po nufotografavimo. Tai fotografams padeda greičiau sužinoti ar pavyko padaryti norimą kadrą, kadangi anksčiau reikėdavo išryškinti nuotraukas ir tik tuomet stebėti kaip pavyko darbas. Tai gerokai palengvino fotografavimo procesą. Visgi, tobulėjant fotografijai, kartu turi tobulėti ir fotografai. Nebepakanka tiesiog nufotografuoti ir išryškinti nuotraukas. Reikia mokytis dirbti įvairiomis nuotraukų retušavimo programomis ir nuotraukas paversti dar įspūdingesnėmis. Tai taip pat reikalauja nemažai laiko. Reikia išstudijuoti kiekvieną programos funkciją, veikimo principą, suderinti spalvas ir kitus dalykus, kad nuotraukos atrodytų tobulai. Gyvename pasaulyje, kur nuolat siekiama tobulumo, o ypač nuotraukose.

Atsiradus socialiniams tinklams, fotografavimas dar labiau išpopuliarėjo. Į socialinius tinklus imta talpinti fotografijas ir puikuotis savimi bei savo gyvenimu. Žinoma, visa tai kur kas palengvino išmanieji telefonai, juk vos vienu paspaudimu, galima padarytą nuotrauką perkelti į viešąją erdvę, kur ją gali išvysti visi norintys. Madoms keičiantis, tapo populiaru fotografuotis ne tik įprastai, tačiau su įvairiais papildomais efektais bei filtrais, kurie akimirksniu padailina išvaizdą, o apie tai juk slapčiomis pasvajoja kiekviena moteris ir ne tik. Keičiantis fotografavimo įpročiams tapo populiaru viešinti ir fotografuoti viską kas yra aplinkui. Madinga fotografuoti maistą, pomėgius, veiklas ir žinoma, save. Ne paslaptis, jog sparčiai išpopuliarėjęs savęs fotografavimas užkrėtė ne vieną pasaulio gyventoją, tai tapo masiniu reiškiniu, o tokio tipo nuotraukos net gavo tam tikrą pavadinimą, jos imtos vadinti „asmenukėmis“.

Akivaizdu, jog fotografijos anuomet ir dabar skiriasi kaip diena ir naktis. Tačiau nuo fotografijų atsiradimo pradžios praėjo daugybė laiko, natūralu, jog bėgant metams pasaulis tobulėja, o kartu tobulėja ir visuomenė. Keičiasi požiūris, supratimas, pomėgiai, todėl keičiasi ir fotografijos. Jei palygintume anuomet nufotografuotus žmones tu žmonėmis iš dabarties, jie taip pat skirtųsi ir tai natūralu. Visa tai rodo, jog pasaulis nestovi vietoje ir žengia koja kojon su naujovėmis visame kame.

Galbūt kai kuriuos apima nostalgija, pažvelgus į anuomet darytas fotografijas. Jos turi savito žavesio ir nors nėra tobulos, kartais jos net mielesnės širdžiai, nes jose daugiau natūralumo. Šiandieninės nuotraukos dažnai retušuojamos, todėl esame pripratę matyti tobulą vaizdą. Nepaisant to, jog išmaniosios technologijos ima viršų, profesionalūs fotografai darbo turi išties daug, yra galybė fotografijos rūšių, todėl kiekvienas gali rinktis sau artimiausią sritį ir ten išreikšti save, o už tai gauti ir visai neblogą atlygį. Keičiasi viskas ir tai natūralu, tačiau smagu stebėti pokyčius, o kartais tapti ir tų pokyčių dalimi.